מצב טבעי המופיע בד"כ אחרי גיל 40 שבמהלכו העדשה התוך-עינית מאבדת מגמישותה והיכולת להתמקד בעצמים קרובים פוחתת בהדרגה. התיקון – משקפי קריאה, ביפוקל או מולטיפוקל.

ליקוי ראייה שבו קרני אור הנכנסות לעין נשברות אחרי הרשתית עקב עין קצרה מדי או קרנית שטוחה מדי. התמונה המתקבלת על הרשתית הינה מטושטשת. ניתן לתיקון ע"י עדשה המרכזת את קרני האור ומביאה את המוקד לרשתית (עדשת פלוס).

ליקוי ראייה שבו קרני האור הנכנסות לעין נשברות לפני הרשתית עקב עין ארוכה מדי או קרנית קמורה מדי. התמונה המתקבלת על הרשתית מטושטשת. ניתן לתיקון ע"י עדשה המבדרת את קרני האור ומביאה את המוקד לרשתית (עדשת מינוס).

יחידת מידה לכוח אופטי של עדשה ומסומנת באות D. הדיופטר שווה למספר ההופכי של מרחק המוקד כפי שהוא נמדד במטרים. לדוגמה עדשה של 3 דיופטר היא עדשה אשר מרכזת קרני אור מקבילות למוקד אופטי במרחק 1⁄3 מטר.

עדשת מולטיפוקל הינה עדשה בעלת מספר רב של מוקדים. חלקה העליון של העדשה הוא בעל מוקד המאפשר ראייה למרחק, חלקה האמצעי של העדשה מיועד למרחק הביניים (מחשב לדוג') וחלקה התחתון מיועד לקריאה.

קטרקט (בעברית ירוד) היא מחלה של העין המתבטאת בעכירות של עדשת העין.זוהי אחת הסיבות העיקריות לירידה בראייה בעולם המערבי ולגורם העיוורון העיקרי במדינות מתפתחות. הסימנים הם טשטוש בראייה, סינוור, שינויים במרשם המשקפיים ולעיתים אף כפילות.
הטיפול: ניתוח להוצאת העדשה והשתלת עדשה חדשה.

מצב בו ישנה סטייה אופקית ו/או אנכית בעין אחת או בשתיהן.

 

חדות ראייה מופחתת שלא ניתנת לתיקון ע"י משקפיים, עדשות מגע או ניתוח. נגרם בד"כ כתוצאה מהתפתחות לא תקינה של מערכת הראייה בגיל הינקות.

מצב בו מבנה העין (הקרנית או העדשה בתוך העין) אינו כדורי אלא אליפטי. קרני האור הנכנסות לעין אינן נשברות באופן שווה על הרשתית ונוצרים שני מוקדים הגורמים לעיוות בראייה. ניתן לתיקון ע"י עדשת צילינדר אשר מבטלת את העיוות.

Leave A Comment