החורף כאן במלוא עוצמתו ולהלן מספר טיפים חשובים לשמירה על בריאות העיניים בתקופה זו.

בריאות העיניים בחורף

גם אם נראה לנו שמחלות החורף משפיעות בעיקר על הגרון והריאות – מסתבר שגם העיניים עלולות לסבול. וזה לא רק הרוחות והקור, אלא גם היובש שנוצר בחדרים בגלל החימום הממושך – כל אלה עלולים לגרום לדלקות, כאבים ולחוסר נוחות כללי.  דלקת עיניים המתפתחת בחורף יכולה ללוות מחלות דרכי נשימה עליונות, שנפוצות מאוד בתקופת החורף.

אז מה ניתן לעשות כדי להימנע מנזקי החורף ?

עיניים יבשות

אי נוחות כללית באזור העיניים המתבטאת בגירודים, עקצוצים ואדמומיות, אך למרות התסמינים, בדרך כלל לא מופיע דמע.

 • הגורמים: יובש וחום, כמו למשל שהות ארוכה בחדר עם מזגן, גורמים לשכבת הדמעות להתאדות ולהתייבש מהר יותר. גורמים נוספים הם תהליך ההזדקנות (המהווה זרז לירידה בתפקוד בלוטת הדמעות), דלקות פרקים ואף תרופות שונות כמו אנטי היסטמנים וגלולות למניעת הריון.
  גם עבודה מאומצת מול מחשב במשך שעות עלולה לגרום לאדמומיות, לגרד ולעיניים יבשות.

 • הפתרון: ראשית, רצוי להימנע משהייה באוויר יבש ולהימנע מחשיפת הפנים לרוח ישירה.
  כשאין מספיק דמעות ניתן להיעזר בדמעות מלאכותיות. חשוב לדעת כי תכשירי דמעות מלאכותיות המיוצרים ללא חומרים משמרים מועילים יותר לטיפול בעין יבשה.

דלקת בלחמית העין

לחמית העין היא החלק החיצוני של העין (ציפוי דק מאוד שמכסה ומגן על האזור הלבן בעין). דלקת בלחמית העין מתבטאת בעיניים דומעות, אדומות, מגורות, נפוחות ולעיתים גם מוגלדות.

 • הגורמים: זיהום חיידקי או ויראלי (כולל הצטננות או חום) וכלה באלרגיה. הדלקת מאד מדבקת ולכן יש לשמור על היגיינת העיניים והידיים.

 • הטיפול:  קומפרסים חמימים לאזור, טיפות עיניים ללא מרשם, כמו אזולין של ד"ר פישר, ונוספים. יש להשתמש באופן מוגבל על פי הוראות השימוש, ובכל מקרה לטפל בגורם ולא רק בסימפטומים.


דלקת של העפעפיים והריסים

בדלקת של העפעפיים והריסים מופיעים על הריסים "קשקשים" ועל העפעפיים רואים ציסטות שומן, אודם ונפיחות. התחושה היא צריבה וגירוי של כל איזור העין.

 • הגורמים: אי שמירה של טיפוח והיגיינת העין, חשיפה לעשן סיגריות או אלרגיות בחילופי עונות ועד תפקוד לא מאוזן של בלוטת השומן (לכן גם בעלי עור שמן או יבש מדי עלולים לסבול מהדלקת הזו).

 • הטיפול: שטיפת הפנים ואיזור העיניים במים וסבון היפואלרגני וקומפרסים חמימים לאזור. מומלץ להשתמש גם במגבונים לניקוי יסודי של הריסים והעפעפיים המסייעים ומקלים על תחושת אי-הנוחות.

עיניים רגישות

עיניים יבשות או דומעות לסירוגין, גרד וקושי בהרכבת עדשות מגע. תחושת יובש או לסירוגין דמע שלא מפסיק, גירודים מציקים וקושי בהרכבת עדשות מגע.

 • הגורמים:  חילופי מזג אוויר, אלרגיה לחתולים ואפילו אבק.

 • הטיפול: גם כאן חשוב מאוד להקפיד לנקות את העיניים במגבונים סטריליים, טיפות עיניים לשטיפה והרגעת העיניים או טיפות המקלות על האלרגיה.

שיהיה חורף חם ובריא !
מאופטיקה כרמית