חשיפת יתר לקרני השמש יכולה לגרום לכוויות בעיניים בדומה לכוויות בעור.
העיניים שלנו בעלות הגנה חלקית מפני קרני השמש וחשיפת יתר  יכולה לגרום כוויה זמנית אך מאוד כואבת בקרנית (לדוגמא לאחר סקי).
התבוננות ישירה בשמש אף יכולה לגרום לכוויה קבועה ברשתית.
חשוב לזכור כי נזקי החשיפה לקרני ה UV הם נזקים מצטברים ובד”כ בלתי הפיכים.

חשיפה לשמש לאורך זמן יכולה לגרום לתופעות הבאות:

  • התפתחות קטרקט (עכירות העדשה הטבעית של העין). אנשים שעברו ניתוח קטרקט חשופים יותר לפגיעה בעיניים מהשמש, כיוון שהעדשה המלאכותית שהושתלה בניתוח, מסננת רק באופן חלקי את קרני השמש.
  • חשוב! גם משקפיים עם עדשות בהירות בעלות הגנה מפני UV יכולות לעכב הופעת קטרקט
  • צמיחת רקמה על פני העין  – חשיפה ממושכת לשמש יכולה לזרז צמיחת רקמה על פני העין אשר יכולה לחסום את הראייה. במקרה שכזה נדרש ניתוח להסרת הרקמה.
  • ניוון הרשתית – מחלה זו פוגעת באזור המרכזי של הרשתית (המקולה). בנקודה זו חדות הראייה היא הטובה ביותר ופגיעה בה תפריע לתפקוד היומיומי. מחלה זו היא אחת הסיבות העיקריות  לעיוורון בעולם המערבי ובישראל ופוגעת בעיקר במבוגרים מעל גיל50 . ממחקרים עולה כי המחלה קשורה לחשיפה ממושכת לשמש.
  • סרטן העפעפיים מהווה בין 5 ל 10 אחוז ממקרי סרטן העור.

משקפי שמש מפחיתות את הבוהק לרמה נוחה ובאותו הזמן גם חוסמות את הקרניים האולטרה סגולות (UV) המזיקות. בעיות ראיה רבות המקושרות בדרך כלל לנהיגה בלילה, נובעות לא רק מהירידה ביכולת לראות בלילה, אלא גם להשפעה המאוחרת של החשיפה לבוהק בשעות היום. עדשות מקוטבות (פולרואיד) מאפשרות להפחית את הבוהק