על אביב, אלרגיות ודלקת עיניים אביבית

דלקת לחמית אביבית

האביב בפתח ועימו שלל פריחות חדשות. עבור חלק גדול מהאוכלוסייה (כ-20%) האביב הוא גם תקופה שבה מתעוררות האלרגיות. מי שסובל מאלרגיות עונתיות יודע כי בתקופת האביב במיוחד ולפעמים גם בסתיו, מופיעים סימפטומים שונים שהעיקריים שבהם הם גרד באף, בעיניים או בריריות הפה והאוזניים, הפרשות מרובות של דמעות, אודם וגודש בעיניים, נזלת מימית, עיטוש רב, שיעול ולעיתים אף קוצר נשימה עד כדי התקפי אסטמה.

 

ממה נגרמת האלרגיה?

אלרגיה זוהי בעצם תגובה לקוייה של מערכת החיסון. כאשר מערכת החיסון מגיבה באופן חריף לחומרים שאינם מזיקים בדרך כלל ושאינם גורמים לתגובה חריפה אצל אלו שאינם סובלים מאלרגיה.

גורמים לאלרגיה בעיניים הם גורמים סביבתיים כגון אבקניות של עצים, דשאים ועשבים, בעלי חיים וקרדית אבק הבית. כמו כן,חומרים שאנחנו מביאים לעיניים כמו עדשות מגע וחומרי קוסמטיקה שונים עלולים לפעמים גם לגרום לתופעות דומות. עבודות הנקיון לקראת הפסח אף הן יכולות להגביר את האלרגיה במיוחד של הסובלים מרגישות לקרדית אבק הבית.

 

האלרגיות השכיחות ביותר בתקופה זו הן: קדחת השחת ואלרגיה אביבית בעיניים.

 

קדחת השחת קיבלה את שמה מכיוון שתופעה זו מתרחשת בעיקר באביב, בזמן איסוף השחת, מחודש מאי עד סוף יוני. יחד עם זאת, קדחת השחת יכולה להתרחש לאורך כל השנה. סימניה הם גירוד באיזור הפנים, גודש באף והתעטשות רבה.

 

דלקת עיניים אביבית

האלרגיה בעיניים מתפתחת כתוצאה מגירוי של הלחמית (לובן העין).

המחלה מתבטאת בדרך כלל באודם בלובן העין, המלווה בגרד עז ובהפרשת דמעות ואף ריר צמיג מהעיניים. מופיעה גם נפיחות בעפעפיים וסביב לעיניים. ישנה חשיבות רבה להופעת הגרד. אם אין גרד – זו לא אלרגיה, ויש לחפש גורם אחר לעין האדומה. לעיתים מלווים את התופעות בעיניים גם סימנים אחרים כמו נזלת, עיטוש, וגרד בגרון.

 

מהו הטיפול המומלץ?

בטיפול בכל מחלה אלרגית, הצעד ההגיוני הראשון הוא למצוא את הגורם לאלרגיה ולנסות להימנע ממנו: חשיפה לחיות שהוכנסו לבית לאחרונה, חשיפה לאבק ממצעים, שמיכות צמר או שטיחים, וכן צמחים הידועים כאלרגניים כמו למשל עצי זית. בעזרת טסטים אלרגניים ניתן לאתר במדויק את האלרגן הגורם לדלקת.

 

הטיפול מורכב משני שלבים: טיפול בהתקף חריף ומניעת חזרה של ההתקפים.

ניתן, בשלב ראשון, להשתמש בטיפות עיניים למניעת אודם וגירוי כמו Visine או Stilla. אלו מומלצים לשימוש כאשר הסימנים הם קלים, אך אין להשתמש בהם לאורך זמן. גם קומפרסים קרים עשויים להרגיע מעט את הגירוי.

במקרים בהם יש גם נזלת אלרגית ניתן להשתמש בתרופות אנטי-היסטמיניות אך במקרים חוזרים או קשים, יש לפנות לטיפול ממוקד יותר אצל רופא העיניים.

במקרים העקשניים יותר לרוב הטיפול הוא בעזרת טיפות עם סטרואידים.

סטרואידים הם תרופה יעילה ביותר, שהביאה למהפך בטיפול בכל המחלות האלרגיות. הם גורמים להקלה כמעט מיידית ואולם, השימוש בהם לאורך זמן מסוכן. שימוש בלתי מבוקר יכול לגרום לסיבוכים כמו עליית הלחץ התוך-עיני, הופעת קטרקט ועוד.

 

אביב שמח והרבה בריאות מאופטיקה כרמית