באופטיקה כרמית אנו מתמחים בהתאמת עדשות פריזמה ועובדים בשיתוף פעולה עם רופאי עיניים מאזור הצפון.

ההתאמה מתבצעת לאחר אבחון של ראייה דו עינית.

עדשת פריזמה היא עדשה המאפשרת שבירה של האור בכיוון מסויים להבדיל מעדשה רגילה שדרכה האור חודר ועובר בצורה ישרה, מתכנס בעדשת פלוס ומתבדר בעדשת מינוס (ראה שרטוט מצורף).

עדשת פריזמה תגרום להסטה של קרני האור בהתאם לכיוונה ובהתאם לעוצמתה.

מתי נרצה להשתמש בפריזמה?

ישנם מצבים בהם שרירי העיניים אינם מתואמים.   תפקידם של שרירי העיניים לבצע התכנסות (קונברגנציה – Convergence) במבט לקרוב והתבדרות במבט לרחוק (שרטוט). כאשר קיימת חולשה באחד מהשרירים באחת העיניים, או כאשר השרירים בשתי העיניים לא פועלים בצורה מאוזנת, יגרום הדבר לבעיות בתפקוד הראייה הדו-עינית (מאמץ רב בקריאה, עייפות, איבוד שורה וכו').

פריזמה - עדשת פלוס ומינוס

ברוב המקרים נרצה לטפל בבעיה דו עינית ע"י תרפיה ויזואלית (פיזיוטרפיה של שרירי העיניים) אך ישנם מקרים בהם הסטייה רבה מדי, קיים קושי לתרגל או שקיימת פזילה,  ואשר בהם נעזר בעדשות פריזמטיות המשמשות כקביים למערכת הראייה.

להבדיל מתרפייה ויזואלית אשר מחזקת את השריר ומתרגלת אותו לעבוד נכון, הפריזמה "עושה את העבודה" במקום השריר, הפריזמה בעצם מסיטה את התמונה למקום הנוחות של העין, שם השריר לא צריך לעשות הרבה מאמץ.

תיקון ע"י עדשות פריזמתיות יכול להקל מאד על תסמינים של עייפות בקריאה, ראייה כפולה, חוסר נוחות בראייה ויכול גם לשמש ככלי בתהליך של התרפיה הויזואלית.

את האיבחון וההתאמה יש לבצע אצל אופטומטריסט מומחה בראייה דו עינית או אצל אורטופטיסט.

ראייה כפולה

כל כפל ראייה פתאומי שלא הופיע לפני מחייב פנייה מיידית למיון.


להתייעצות והזמנת תור בנושא עדשות פריזמה